OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 01.02.2023 22:20:06 

Chovateľská stanica OK - ER (FCI)

História‚ archív

                                            O nás      

             

S manželkou sme sa spoznali u nás v Šali na cvičáku. Obidvaja sme už mali nejaké skúsenosti so psíkmi. 

Tak najprv Erik:         

Môj záujem o kynológiu začal niekedy v detstve . Vtedy sme mali doma jazvečíka dlhosrstého menom Yason Mercury , s ktorým som tak povediac prežil detstvo. V tom čase som nemohol mať z dôvodu ustajnenia veľké plemeno. Zmena nastala ,až keď sme sa presťahovali do rodinného domu . Rozhodnutie, aké plemeno by som chcel ,bolo jednoznačné - bradáč veľký. V roku 1987 som si kúpil sučku bradáča veľkého čierneho CENTURY HANNO   (Cs * 18.6.1987 - + 10.5.2000 o. Cordy z Everu m. Chery z Pelikánova Mlýna) Výstavne bola ohodnotená známkou dobrá. Mala zloženú skúšku z výkonu ZM, SVV1. Zúčastňovali sme sa viacerých klubových pretekoch. Najväčší úspech sme dosiahli v roku 1992 na Majstrovstvách Slovenskej republiky vo výkone bradáčov, kde sme obsadili 3.miesto.  V roku 1989 mi bol pridelený chránený názov chovnej stanice ORKA Cs. V tejto chovnej stanici boli odchované 2 vrhy. 

 V roku 2000 som si kúpil dalšiu sučku veľkého bradáča MOON LIGHT Triumetal (o. Ch.SR FANTASTIC Dream Radinie, m. ICh ALESSANDRA Triumetal) z chovnej stanice Triumetal . Táto sučka je už výstavne úspešnejšia. Doposiaľ dosiahla titul Junioršampión SR, 2 x CAC, 1x R.CAC. Má zložené skúšky z výkonu SVV1, SVV 2 , IPORH-E.
 
V roku 2002 som požiadal o preregistráciu chovnej stanice a bol mi priznaný terajší názov OK-ER FCI

Teraz Henrieta:
 
Ja som od 6 rokov vyrastala v rodinnom dome, takže sme vždy mali nejakého psíka. Najprv to bola sučka bastardíka, volala sa Rita. Neskôr asi keď som mala 14 rokov, môj otec kúpil dve sučky dobermanov, obidve boli s rodokmeňom a tak pri nich som si vyskúšala aj nejaké výstavy a začali sme chodiť aj na cvičák. Volali sa Bianca a Bona. Biancu sa nám podarilo aj uchovniť, ale bohužiaľ šteniatok sa nikdy nedožila, lebo uhynula na zákernú rakovinu vo veku 3 rokov. Bona sa dožila veku okolo 10 rokov, síce sa nám ju nikdy nepodarilo uchovniť, nakoľko nechcela hrýzť do rukáva, a to sa na bonitáciách vtedy vyžadovalo. Ale zúčatňovala som sa rôznych mládežníckyh táborov, kde som nazbierala skúsenosti o výcviku psov. Asi keď som mala 17 rokov, mi otec kúpil môjho prvého psa, bol to samozrejme doberman menom ALI z chovnej stanice Gemerské lúčky, ale bol iba môj, mal super povahu vhodnú na výcvik, tak pri ňom som mohla využiť všetky svoje doposiaľ nazbierané skúsenosti. Spravila som s ním skúšky: ZM, SVV1, SVV2, IPO1, IPO2 a IPO3. 
ALI uhynul náhle na srdcovú príhodu vo veku 10 rokov. Nikdy na neho nezabudnem, bol to môj najlepší pes.
 
V roku 2003 som sa rozhodla, nakoľko v tej dobe mal už môj manžel našu prvú veľkú bradáčku, že aj ja by som chcela  nejakého malého psíka, ktorého by som si mohla cvičiť. Malého preto, lebo sme mali už dve deti, tak aby som to pri všetkých tých povinnostiach stíhala. O inom plemene ako o bradáčovi sme ani nerozmýšlali a tak sme sa rozhodli pre malého bradáča čiernostrieborného. Doviezli sme si sučku DAISY Pedibus
(o. Ch LUKE Bohemia Vulkán, m. Arta Regius).
 
Ale ako to už býva, nakoniec ani u jedného z nás nezostalo pri jednom psovi, a tak sa naša psíčkarská rodina začala pomaly rozrastať.
Rok 2005 do našej " psíčkarskej rodiny " pribudol nový člen psík bradáča veľkého čierneho DARK DEAMON Triumetal
(o.Ch.Sr,Cz, GLORIS REMIX m. Ch. Sr.Cz. JESSICA SARAH RADINIE)
 
Rok 2005 z nášho prvého vrhu bradáča malého čiernostrieborného sme si nechali sučku DOMINIGUE OK-ER (o.JCh. SR, Ch. SR, Grandchampion SR QUICK SILVER Bohemia Vulkan, m. Ch. SR DAISY Pedibus)
 
Rok 2006 z chovnej stanice z Dixie sme si doviezli psíka bradáča malého čiernostrieborného YOU'RE EVERYTHING z Dixie (o.Sancho del Berrocal, m. Renaissance Age z Dixie)
 
Rok 2010 z chovnej stanice z Dixie sme si doviezli psíka bradáča malého čiernostrieborného HIGH EFFECT z Dixie (o.Xpreso z Dixie, m.Tropical Night z Dixie)